BEYİN OLİMPİYATLARI 2020 -Katılım Şartları

KATILIM ŞARTLARI

 1. Beyin Olimpiyatları yarışmasına, Türkiye genelindeki ilkokul 3. Ve 4. Sınıf, tüm ortaokul ve lise öğrencileri katılabilirler.(Bilim ve Sanat Merkezleri de okul olarak kabul edilecektir.)
  Beyin Olimpiyatları yarışması, her üç kademe için ayrı ayrı, Okul Seçmeleri, Bölge Finalleri ve Türkiye Finalleri olmak üzere, üç aşamadan oluşmaktadır.
 2. Okul seçmelerine kayıtlar eğitim kurumu yetkilileri tarafından, yarışma internet sitesi üzerinden yapılacaktır.
 3. Okul seçmeleri en az 15 öğrenci ile düzenlenir, üst sınır yoktur, eğitim kurumları istedikleri kadar öğrenci ile seçmelere katılabilirler. Okul seçmelerine sadece o kurumun öğrencileri katılabilir. Beyin Olimpiyatına iştirak etmeyen okulların öğrencileri bireysel başvuru yapabilir.
 4. Okul seçmeleri 03-09 Şubat 2020 tarihleri arasında, başvuran okullarca kurumlardan gözetmen öğretmenlerin desteğiyle yapılacaktır. Sınav yapılması ve değerlendirilmesi hususları kayıt kılavuzunda açıklanmıştır.
 5. Okul seçmeleri sonunda her kurumdan katılan öğrencilerden %10’luk başarı diliminde yer alanlar, bölge finallerine katılmaya hak kazanırlar.
 6. Bölge Finalleri Katılımcı listeleri 29 Şubat 2020 tarihine kadar yarışma internet sitesinden duyurulacaktır.
 7. Bölge finalleri, belirlenen coğrafi bölge merkezlerinde TBT sınav koordinatörleri koordinesinde düzenlenir. Bölge finalleri sınav merkezleri, katılımın ağırlıklı olduğu illere göre belirlenecek ve yarışma internet sitesinden duyurulacaktır.
 8. Bölge finalleri sonunda bölgelerinde %10’luk başarı diliminde yer alan öğrenciler, Türkiye finallerine katılmaya hak kazanırlar.Finallere her kategoride minimum 50, maksimum 100 öğrenci olmak üzere %10luk başarı dilimine TBT tarafından düzeltme yapılabilecektir.Türkiye finali İstanbul’da yapılacaktır.
 9. Her aşamada yarışmaya katılacak öğrencilerin öğrenci belgelerini kayıtta göstermeleri zorunludur.
 10. Yarışmanın tüm aşamalarında çıkacak soru türleri, zeka oyunları dersi müfredatında yer alan sorulardan seçilecektir. Her aşamanın soru türleri, yarışma detayları ve yarışma programına ait bilgilerin yer aldığı Çalışma Dosyası ve Yönerge Dosyası yarışma internet sitesinde yayınlanacaktır.
 11. Tüm yarışmacılar, yarışma koşulları ve seçici kurul kararlarını istisnasız kabul etmiş sayılacaktır.

DEĞERLENDİRME STANDARTLARI

Yarışma kağıtlarının değerlendirilmesi (okul seçmeleri hariç), Türk Beyin Takımı denetiminde, Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu standartları göz önüne alınarak yapılacaktır. Okul seçmelerinin ve bireysel başvuru yapan öğrencilerin değerlendirilmesi TBT sınav koordinatörlerince yapılacaktır. Her aşama için ayrıntılı bilgiler, yönerge kitapçıklarında katılımcılarla paylaşılacaktır.

YARIŞMA ÜCRETİ

Yarışma katılım ücreti okul seçmeleri için öğrenci başına 45 TL’dir.

Bölge finalleri ve Türkiye finallerine katılım ücretsizdir.

ÖDÜLLER

Türkiye finalleri sonunda her üç kademede ilk 10’da yer alan öğrenciler aşağıda belirtilen para ödüllerini kazanırlar.

Şampiyon yarışmacı: 2000 TL (Ayrıca okullar için derece kupaları)
2. ve 3. yarışmacılar: 1500 TL (Ayrıca okullar için derece kupaları)
4. – 10. arası yarışmacılar: 1000 TL

Ayrıca, Okul Seçmeleri ve Bölge Finalleri’ne katılan tüm öğrenciler Katılım Belgesi, dereceye girenler ise Başarı Belgesi almaya hak kazanırlar.