BEYİN OLİMPİYATLARI 2019 -Katılım Şartları

KATILIM ŞARTLARI

 1. Beyin Olimpiyatları yarışmasına, Türkiye genelindeki ilkokul 3. Ve 4. Sınıf, tüm ortaokul ve lise öğrencileri katılabilirler.
 2. Beyin Olimpiyatları yarışması, her üç kademe için ayrı ayrı, Okul Seçmeleri, Bölge Finalleri ve Türkiye Finalleri olmak üzere, üç aşamadan oluşmaktadır.
 3. Okul seçmelerine kayıtlar eğitim kurumu yetkilileri tarafından, yarışma internet sitesi üzerinden yapılacaktır.
 4. Okul seçmeleri en az 75 öğrenci ile düzenlenir, üst sınır yoktur, eğitim kurumları istedikleri kadar öğrenci ile seçmelere katılabilirler. Bu aşamada farklı kurumların öğrencileri ortak bir merkezde yarışmaya katılabilirler.
 5. Okul seçmeleri 13 Aralık 2018 – 17 Ocak 2019 tarihleri arasında, Türk Beyin Takımı – Sınav Merkezi Sorumluları’nın gözetiminde, kurumlardan gözetmen öğretmenlerin desteğiyle yapılacaktır.
 6. Okul seçmeleri sonunda her kurumdan katılan öğrencilerden %10’luk başarı diliminde yer alanlar, bölge finallerine katılmaya hak kazanırlar.
 7. Bölge Finalleri Katılımcı listeleri 1 Şubat 2019 tarihine kadar yarışma internet sitesinden duyurulacaktır.
 8. Bölge finalleri, belirlenen coğrafi bölge merkezlerinde düzenlenir. Bölge finalleri sınav merkezleri, katılımın ağırlıklı olduğu illere göre belirlenecek ve yarışmanın internet sitesinden duyurulacaktır.
 9. Bölge finalleri sonunda bölgelerinde %10’luk başarı diliminde yer alan öğrenciler, Türkiye finallerine katılmaya hak kazanırlar.
 10. Her aşamada yarışmaya katılacak öğrencilerin öğrenci belgelerini kayıtta göstermeleri zorunludur.
 11. Yarışmanın tüm aşamalarında çıkacak soru türleri, zeka oyunları dersi müfredatında yer alan sorulardan seçilecektir. Her aşamanın soru türleri, yarışma detayları ve yarışma programına ait bilgilerin yer aldığı Çalışma Dosyası ve Yönerge Dosyası yarışma internet sitesinde yayınlanacaktır.
 12. Tüm yarışmacılar, yarışma koşulları ve seçici kurul kararlarını istisnasız kabul etmiş sayılacaktır.

 DEĞERLENDİRME STANDARTLARI 

Yarışma kağıtlarının değerlendirilmesi, Türk Beyin Takımı denetiminde, Dünya Zekâ Oyunları Federasyonu standartları göz önüne alınarak yapılacaktır. Her aşama için ayrıntılı bilgiler yönerge kitapçıklarında katılımcılarla paylaşılacaktır.

YARIŞMA ÜCRETİ

Yarışma katılım ücreti okul seçmeleri için öğrenci başına 40 TL’dir.

Bölge finalleri ve Türkiye finallerine katılım ücretsizdir.

ÖDÜLLER

Türkiye finalleri sonunda her üç kademede ilk 10’da yer alan öğrenciler aşağıdaki tabloda yer alan para ödülleri kazanırlar.

İlk ÜÇ için:

1500 TL Para Ödülü + Okullar için Derece Kupaları

4.-10. arası için:

1000 TL Para Ödülü + Okullar için Derece Kupaları

Ayrıca, Okul Seçmeleri ve Bölge Finalleri’ne katılan tüm öğrenciler Katılım Belgesi, dereceye girenler ise Başarı Belgesi almaya hak kazanırlar.